Vinařská podoblast slovácká

Objevte kouzlo slovácka a stejnojmenné vinařské podoblasti.

  • plocha osázených vinic: 4 188 ha
  • počet pěstitelů: 8307
  • vinařské obce: 117
  • viniční tratě: 408

Přírodní podmínky

Slovácká vinařská podoblast leží na jihovýchodě Moravy a je tvořená částmi okresů Hodonín, Uherské Hradiště, Břeclav, Zlín a Kroměříž. Jih Slovácka tvoří Podluží a Mutěnicko. Je to teplý a suchý kraj s lehkou půdou v údolí řek Moravy a Kyjovky. Nízká nadmořská výška a lehká půda stupňují intenzitu letních teplot, takže zde dozrávají vína s výrazným odrůdovým charakterem. Severní část podoblasti leží v okolí Kyjova a Uherského Hradiště. Vinice se rozprostírají po krajině ve vyšší nadmořské výšce a pro svůj růst využívají jižní stráně kopcovitého terénu. Významnou roli zde hraje odlišnost návětrných a závětrných svahů hor a výskyt podzimních sušších a teplých větrů, které urychlují zrání bobulí. Nejvýchodnější část Slovácka leží na předhůří Bílých Karpat, kde podloží viničních tratí tvoří vápencové sedimenty se střídajícími se vrstvami pískovců, jílovců či vápenců. Zdejší půdy jsou těžké, hluboké a vododržné, díky čemu zde réva může čerpat výživu i v suchých létech. To dodává vínům pocit vyšší extraktivnosti a chuťové plnosti.

Odrůdy a významné vinařské obce

Slovácká vinařská podoblast se vyznačuje velmi různorodými přírodními podmínkami, což ovlivňuje jeho bohatou odrůdovou skladbu. V jižní části Slovácka se daří Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému. Z modrých odrůd to jsou Frankovka, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěné nové modré odrůdě, Cabernet Moravia. V okolí Mutěnic prospívá Tramín, Muškát moravský a Ryzlink rýnský. Na Kyjovsku a Uherskohradišťsku jsou rozšířenější ranné odrůdy jako Müller Thurgau. Z modrých odrůd se pěstují nejčastěji Modrý Portugal, Rulandské modré, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Moravia. V okolí Bílých Karpat se daří Rulandskému bílému, Rulandskému šedému, Sylvánskému zelenému, Veltlínskému zelenému a Chardonnay. Z vrchních kamenitých partií pochází vynikající Ryzlink rýnský. K největším vinařským obcím patří Mutěnice, Blatnice po sv. Antonínkem, Prušánky, Hovorany, Bzenec, Lipov a Moravská Nová Ves. V Blatnici pod sv. Antonínkem vzniklo známkové víno Blatnický roháč spojením odrůd Ryzlink Rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené. Ve šlechtitelské stanici Polešovice vznikla odrůda Muškát Moravský. Ryzlink rýnský z nejlepších tratí v Bzenci a okolí, dal vzniku známkovému vínu Bzenecká lipka. Název mu propůjčila jak delikátní lipová vůně, tak i stařičká lípa v zámeckém parku.

Historie

Historie Slovácka je úzce spjata s působením věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří přišli na Moravu v roce 863. Potřeba vína pro liturgické účely podpořila rozšíření vinic. Správním střediskem kraje byla vždy Strážnice, které udělil Horenské právo roku 1417 Petr z Kravař. V archivu města Hodonína je cenná listina, v níž o víně místo klášterů a panovníků rozhoduje pozemková vrchnost. V roce 1555, Pertold z Lipé potvrdil Hodonínu svobodný nálev vína a zakázal nalévat vína cizí. Tato oblast je významná velkým počtem vinohradnických staveb. V Prušánkách stojí soubor vinných sklepů z 18. -19. století. V Petrově- Plžích komplex historických vinných sklepů s bílou vápennou omítkou, modrou podezdívkou a slováckými ornamenty. Na okraji Vlčnova stojí největší památková rezervace vinohradnických staveb na území České republiky.

Vinařské obce: Archlebov, Babice, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Blatnička, Boršice, Boršice u Blatnice, Břeclav, Břestek, Buchlovice, Bukovany, Bzenec, Čejč, Čeložnice, Dambořice, Dolní Bojanovice, Domanín, Dražůvky, Dubňany, Hluk, Horní Lapač, Hostějov, Hovorany, Hroznová Lhota, Hrubá Vrbka, Hrušky, Hýsly, Jalubí, Ježov, Josefov, Karlín, Kelčany, Kněždub, Kněžpole, Koryčany, Kostelec, Kostice, Kozojídky, Kudlovice, Kunovice, Kyjov, Labuty, Lanžhot, Lipov, Louka, Lovčice, Lužice, Mikulčice, Milotice, Mistřice, Modrá, Moravany, Moravská Nová Ves, Moravský Písek, Mutěnice, Napajedla, Násedlovice, Nedakonice, Nechvalín, Nenkovice, Nový Poddvorov, Ořechov, Ostrovánky, Ostrožská Lhota, Ostrožská Nová Ves, Osvětimany, Petrov, Pohořelice, Polešovice, Prušánky, Rašovice, Ratíškovice, Rohatec, Skalka, Skoronice, Sobůlky, Spytihněv, Staré Město, Starý Poddvorov, Stavěšice, Strážnice, Strážovice, Stříbrnice, Sudoměřice, Svatobořice-Mistřín, Syrovín, Šardice, Tasov, Těrnice, Terezín, Topolná, Traplice, Tučapy, Tupesy, Tvarožná Lhota, Tvrdonice, Týnec, Uherské Hradiště, Uherský Ostroh, Uhřice, Újezdec, Vacenovice, Vážany, Velehrad, Veselí nad Moravou, Věteřov, Vlčnov, Vlkoš, Vnorovy, Vracov, Vřesovice, Zlechov, Žádovice, Žarošice, Ždánice, Želetice, Žeravice.

Co na to říkáte vy?