Vinařská podoblast velkopavlovická

Poznejte krásy Velkých Pavlovic a okolí..

  • plocha osázených vinic: 4 741 ha
  • počet pěstitelů: 7007
  • vinařské obce: 75
  • viniční tratě: 321

Přírodní podmínky

Velkopavlovická vinařská podoblast je svou rozlohou vinic, největší vinařskou obcí v České republice. Je zde také největší koncentrací registrovaných vinařů. Podoblast se rozprostírá severně od Brna přes Hustopeče až k Podivínu a Moravskému Žižkovu. Hlavní viniční tratě se táhnou od města Hustopeče, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbici a Kobylí do Velkých Bílovic. V centrální části podoblasti se nacházejí půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Zatímco v severní části oblasti převládají bílé odrůdy, centrální části s půdami s vyšším obsahem hořčíku dominují modré odrůdy. Velkopavlovicko je vinařskou podoblastí s nejteplejším a nejslunnějším klimatem na Moravě. Viniční svahy mají jihozápadní a jižní orientaci a jsou na podzim omývány teplými fénickými větry urychlujícími zrání hroznů. Zdejším vínům nechybí ovocné a květinové tóny i svěžest, podporovaná vyšším obsahem kyselin.

Odrůdy a významné vinařské obce

Velkopavlovická oblast je díky ideální poloze a příznivým klimatickým a půdním podmínkám srdcem produkce červených vín, zejména Modrého Portugalu a Frankovky. Za zmínku stojí také výrazně višňové až černorybízové Svatovavřinecké. Daří se zde také odrůdám Zweigeltrebe i André. V severní části, kolem Hrušovan a Žabčic se pěstuje réva na písčitých půdách, kde se kromě Veltlínského zeleného dobře daří Rulandskému šedému a hlavně aromatickým odrůdám – Tramín červený, Pálava, Muškát Moravský i Müller Thurgau. Kolem Židlochovic se pěstují především burgundské odrůdy. Na nejvýše položených vinicích podoblasti, na Kloboucku, se daří hlavně Neuburskému a odrůdě Müller-Thurgau. Jihozápad a jih podoblasti je znám pěstováním Veltlínského zeleného, Ryzlinku vlašského a Modrého Portugalu. Další pěstované odrůdy jsou Rulandské bílé, Ryzling rýnský a Sauvignon. Ve šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích byly vyšlechtěny bílé odrůdy – Aurelius a Pálava (práce byly dokončeny ve šlechtitelské stanici Perná) a modré odrůdy – André a Agni (vzniklo křížením André a Irsai Oliver). Největší vinařskou obcí v České republice jsou Velké Bílovice, mimo jiné sídlo Svazu vinařů České republiky. Mezi další významná centra patří obce Čejkovice, Velké Pavlovice, Kobylí a Hustopeče. V obci Bořetice se nachází sklepní oblast „Pod Kraví horou“, v Terezíně zachované původní vinařské „búdy“ a ve Velkých Bílovicích Habánské sklepy. Významným historickým vinařským centrem podoblasti jsou Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením, které tu vybudovali v roce 1232 Templáři.

Historie

Patrně první písemná zmínka o vinařství na Velkopavlovicku je z roku 1252, kdy Boček z Obřan obdaroval nový cisterciácký klášter ve Žďáru třetinou výnosu svých vinohradů v Pouzdřanech, Zaječí a Pavlovicích. Od 13. století do vinařství na moravském venkově vstupovali bohatí měšťané. Jelikož dobrá vinice měla větší cenu než pěkný dům, ukládali obyvatelé Brna, Olomouce, či Znojma své finance právě do vinohradů. Tehdy se zformovalo kdysi nejvýznamnější moravské vinařské středisko Hustopeče. Hustopeče patřily k nejvýznamnějším vinařským městům jižní Moravy. Sídlil zde horenský soud, který rozhodoval pře mezi vinaři. O jeho moci svědčí i fakt, že mohl odsoudit k trestu smrti zloděje hroznů, ale i toho, kdo byl přistižen ve vinohradech a byl mu prokázán úmysl krást. V roce 1325 přišla na řadu také první regulace mezinárodního obchodu s vínem, která určovala, že od sklizně hroznů až do Velikonoc se smějí v Brně šenkovat jen vína brněnských měšťanů.

Vinařské obce: Blučina, Boleradice, Borkovany, Bořetice, Bošovice, Brno-Bystrc, Brno-Chrlice, Brno-Medlánky, Brno-Obřany-Maloměřice, Brno-Tuřany, Brno-Vinohrady, Brumovice, Bučovice, Čejkovice, Diváky, Heršpice, Hodějice, Horní Bojanovice, Hostěrádky-Rešov, Hrušovany u Brna, Hustopeče, Kašnice, Klobouky u Brna, Kobeřice, Kobylí, Krumvíř, Křepice, Kurdějov, Ledce, Lovčičky, Měnín, Milešovice, Modřice, Moravany, Moravský Žižkov, Morkůvky, Moutnice, Němčičky (okr. Břeclav), Nikolčice, Nížkovice, Nosislav, Otnice, Podivín, Přísnonice, Přítluky, Rakvice, Rašovice, Sivice, Slavkov u Brna, Sobotovice, Sokolnice, Starovice, Starovičky, Šakvice, Šaratice, Šitbořice, Telncie, Těšany, Tvarožná, Uherčice, Újezd u Brna, Unkovice, Vážany nad Litavou, Velké Bílovice, Velké Hostěrádky, Velké Němčice, Velké Pavlovice, Viničné Šumice, Vrbice, Zaječí, Zbýšov, Žabčice, Žatčany, Želešice, Židlochovice.

Co na to říkáte vy?