Vinařská podoblast znojemská

Seznamte se s oblastí, kde kralují bílá aromatická vín.

  • plocha osázených vinic: 3 153 ha
  • počet pěstitelů: 1142
  • vinařské obce: 90
  • viniční tratě: 215

Přírodní podmínky

Znojemská vinařská podoblast se nachází na rozhraní dvou geologických soustav, Českého masívu a západních Karpat. Podoblast má specifické klimatické podmínky a jedinečné složení půdy. Na půdách se štěrkovým podložím, sprašemi a občasnými polohami jílů se daří především aromatickým bílým vínům. Granitoidní podloží vínům dodává zvláštní minerální charakter. V závětří Českomoravské vrchoviny si hrozny díky pomalejšímu zrání uchovávají více aromatických látek. Znojemská vinařská oblast se táhne od Moravského Krumlova až ke státním hranicím s Rakouskem. Významné viniční tratě lemují i údolí několika řek, především Dyje. V národním parku Podyjí se nachází viniční trať Šobes, která bývá řazena mezi deset nejkvalitnějších vinařských poloh v Evropě.

Odrůdy a významné vinařské obce

Znojemská podoblast je vyhlášená především produkcí bílých aromatických vín. Nejpěstovanější odrůdou je Veltlínské zelené. Znojemská bílá vína jsou charakteristická svými výraznými vůněmi, mají bohatý extrakt, plnou chuť a svěží kyseliny. Červená vína jsou díky novým technologickým postupům při výrobě plná v chuti a výrazná ve vůni se sametovými a ovocnými tóny. Znojemsko je hlavní oblastí bílých aromatických odrůd – Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Pálava, Muškát moravský, Rulandské bílé, Chardonnay, Tramín červený. Podíl modrých odrůd je menší, pěstuje se zde Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Modrý portugal. Největší vinařskou obcí podoblasti je Vrbovec, kde se také nachází nejstarší šlechtitelská stanice na území České republiky. Zde je vysazena sbírka odrůd révy vinné – genofond České republiky. Další významné vinařské obce této oblasti jsou Dolní Kounice, Hnanice, Znojmo, Hostěradice a Božice. V Příměticích u Znojma je největší křížový sklep na světě, v Jaroslavicích zase jedinečný archiv vín s nejstaršími vzorky v České republice.

Historie

Město Znojmo bylo vždy význačným vinařským střediskem a dokládá to spleť dlouhých chodeb vinných sklepů přímo pod městem. Nejstaršími svědky historie znojemského vinařství jsou vedle archeologických nálezů, klášterní kroniky a listiny českých panovníků. Jedním z dokumentů je listina z roku 1326, v níž český král Jan Lucemburský povolil městu Znojmu obchod se solí a vínem. V roce 1375, císař Karel IV. povolil vyvážet znojemská vína do Čech, Slezska a Branibor. Velkým rozmachem procházelo vinařství v pozdním středověku, kdy zakládali vinice i bohatí znojemští měšťané a obchod s vínem přinášel městu bohatství i privilegia. Díky přízni vládnoucích královských rodů se znojemská vína pravidelně objevovala na hodovních tabulích českých králů. Ještě v 19. století bylo Veltlínské zelené ze Znojemska jedním s nejoblíbenějších vín u habsburského císařského dvora ve Vídni.

Vinařské obce: Bantice, Bohutice, Borotice, Božice, Branišovice, Bratčice, Břežany, Citonice, Damnice, Dobelice, Dobšice, Dolenice, Dolní Kounice, Dyjákovice, Dyjákovičky, Dyje, Džbánice, Havraníky, Hevlín, Hnanice, Hodonice, Horní Dunajovice, Hostěradice, Hrabětice, Hrádek, Hrušovany nad Jevišovkou, Chvalovice, Ivančice, Jaroslavice, Jezeřany-Maršovice, Jiřice u Miroslavi, Kojetice, Krhovice, Křídlůvky, Kubšice, Kuchařovice, Kyjovice, Lechovice, Litobratřice, Mackovice, Medlov, Mělčany, Miroslav, Miroslavské Knínice, Moravské Bránice, Moravský Krumlov, Němčičky (okr. Brno-venkov), Nové Bránice, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Olbramovice, Oleksovice, Ořechov (okr. Brno-venkov), Petrovice, Podmolí, Práče, Pravice, Pravlov, Prosiměřice, Rybníky, Silůvky, Skalice, Slup, Stošíkovice na Louce, Strachotice, Suchohrdly, Suchohrdly u Miroslavi, Syrovice, Šanov, Šatov, Šumice, Tasovice, Těšetice, Trboušany, Trnové Pole, Troskotovice, Trstěnice, Tvořihráz, Únanov, Valtrovice, Vedrovice, Velký Karlov, Vémyslice, Višňové, Vítonice, Vrbovec, Výrovice, Znojmo, Želetice, Žerotice.

Co na to říkáte vy?